Solve, create, share and talk about jigsaw puzzles

My reading, Moje četba

Bookmarked Bookmark Solve this jigsaw puzzle later
ShareShare with your friends
ReportReport as inappropriate
15 pieces
26 solves
Solve puzzle

Thanks for sharing. Here is your html-code:

Why are you reporting this puzzle?

Jim Davidson, The Next Everest
The deadliest day in Everest history
Why this advertisement?

Comments

Please sign in to comment. Don't have a profile? Join now! Joining is absolutely free and no personal information is required.

davitai

Deanna, I have never been in Hymalayas but I like this topic very much. I admire all the people who climb the mountains there. And Everest was, is and will be a magical and unique mountain, it is simply the highest mountain on the Earth globe.❤️

Deanna

Taisia, that's amazing! I know all these authors and, of course, the tragedy on Everest in 1996, according to Jon Krakauer, but also from the biography of Scott Fisher and other sources. But I've always been interested in old history as the story of Mallory and Irwin. I think we have many topics to debate ❤️:))

davitai

WOW, Deanna, Everest is also my favourite topic. I have several books (6) about it by different writers - Jon Krakauer, Michael Kodas, Göran Kropp, Ed Viesturs, Kenneth Kamler and Jim Davidson. Mostly they describe the year 1996, when a lot of climbers also died on Everest due to bad weather, including two of the best Scott Fisher and Rob Hall.
@Deanna

Deanna

Taisia, I have only now found your picture with the book on Everest. That's amazing! I'm a climber theorist ... but seriously, I've read books all my life about the amazing performances of people in the high mountains, it's my "heart theme." I know the history of conquering all the eight thousand mountains, they are fascinating adventures. Thank you for reminding it and your beautiful puzzle ❤️:))
@davitai

davitai

Dobruš, to musíš mít docela dobré povědomí o horolezeckém světě! Mě Everest vždy fascinoval a byl pro mě obestřen jakýmsi magičnem. Můj "prvovýstup" na něj byl s knihou Peklo blízko nebe-Jon Krakauer, následovaly Zločiny na vrcholech-Michael Kodas, třetí kniha byla Doktor v extrémích podmínkách-Kenneth Kamler, 4. Až za hranici možností-Göran Kropp (byl snoubencem Renaty Chlumské, česko-švédské horolezkyně, ta je uváděná jako první Češka, která vystoupala na Everest, Göran v r.2002 zahynul tragicky v horách v USA.) 5. Na vrchol žádné zkratky nevedou-Ed Viesturs a 6. poslední knížka byla Můj Everest-Jim Davidson. Zatím jsem si ještě nepořídila žádnou knížku od Radka Jaroše, ale uvažuji o tom.

dobrajaneckova

Už 6x !!! Tak to jsi opravdu zdatná horolezkyně! Já jsem kniho s horolezeckým tématem nečetla žádnou. Ale v mládí, když pro nás cestování do zahraničí bylo problematické, jsem si nenechala ve Zlíně ujít žádnou horolezeckou přednášku. Ale to spíš proto, že polovina snímků - diapozitivů byla z cesty tam. Pro mně tedy takový malý poznávací zájezd.

davitai

Dobruš, na Everestu už jsem "byla" asi 6x. A většinou se to týkalo další velké tragédie, která se tam odehrála, a to v roce 1996, jedenkrát to bylo z pohledu lékaře a to bylo moc zajímavé.

davitai

Elli, jak teď na jaře byly ty škaredé dny, tak jsem je využila ke čtení.

dobrajaneckova

Taisi míříš hodně vysoko!

lyella

Kvůli pečlivému sledování covidu, současné situace a puzzlíků jsem nechala bokem knihy a moc mne to mrzí. Musím vyhodit politiku a změnit směr zájmů. Nebo přijdu o rozum a to bych rozhodně nechtěla. Zdravím.

Why this advertisement?
  • Are you a Jigidi Plus member?

    When you become a Jigidi Plus member, you'll enjoy the completely ads-free Jigidi experience. Also, you directly support Jigidi and help us be as free as possible to make Jigidi even better every day.