Solve, create, share and talk about jigsaw puzzles

Nový člen rodiny :oD

Bookmarked Bookmark Solve this jigsaw puzzle later
ShareShare with your friends
ReportReport as inappropriate
15 pieces
68 solves
Solve puzzle

Thanks for sharing. Here is your html-code:

Why are you reporting this puzzle?

Why this advertisement?

Leaderboard

 1. Ribs0:14
 2. Dilubreuer0:19
 3. Helis0:21
 4. halsbacher0:21
 5. SherryMo0:22
 6. chuckles19530:23
 7. JillianB0:23
 8. JennyG660:23
 9. piki820:25
 10. Scorebook0:26

Comments

Please sign in to comment. Don't have a profile? Join now! Joining is absolutely free and no personal information is required.

piki82

thank you, actually there's a well known harp producer in Oregon - Thormahlen harps.. its always good to make music for enjoyment, I've never heard of Q-Chord before, I must check it out on youtube :oD greetings and blessings from Czech Republic

PuzzleG

Beautiful instrument! I also have always dreamed of playing the harp. I played guitar years ago, but arthritis made it impossible to play. I found an amazing instrument called a "Q-Chord", at a music store here in town. It is basically an electronic auto harp, but with different automatic instrument sounds & rhythms. I don't play in church anymore, but still play sometimes just for peaceful enjoyment. Blessings to you & your family, from Gina in Oregon USA.

Nádherný nástroj! Také jsem vždy snil o hraní harfy. Hrál jsem na kytaru před lety, ale artritida znemožnila hrát. Našel jsem úžasný nástroj zvaný „Q-Chord“ v obchodě s hudbou tady ve městě. Jde v podstatě o elektronickou harfu, ale s různými automatickými zvuky a rytmy nástrojů. Už nehraji v kostele, ale někdy hraju jen pro mírové potěšení. Požehnání vám a vaší rodině, od Giny v Oregonu v USA.

piki82

it's never too late to learn the harp ;o) i started last spring when my daughter signed for harp lessons and it's really not too difficult (at least this little lever one, pedal harp looks harder), and it's sooo relaxing :o))) this one was quite cheap, the wood is bad quality, so it's probably going to fall apart soon, but it has nice sound and it's nice to look at

niccolino59

A beautiful instrument which I have always wanted to learn to play. I have run my fingers up & down a large orchestral one many years ago - I didn't even know the big ones had pedals! There is one like this one in the picture in a conservatory (all glass) not far from me but it has been left to roast in the sun over the years & the wood is very very dry, poor thing! I feel I want to go in & feed it with bees wax polish!

piki82

no právě :o) těch pár mozolů člověk vydrží, když je za odměnu takový hezký zvuk :o)))

dobrajaneckova

No moc příjemná představa to zrovna není, ale co by člověk pro umění neudělal, že?

piki82

umím vybrnkat holka modrooká :oD ale musí se u toho tak divně držet ruce, vůbec mi to nejde... dcérenka už u toho vypadá docela půvabně, tak uvidíme, jestli jí vydrží nadšení :o) zatím má od paní učitelky 'slíbeno' že se jí časem udělají puchýře, které se nejspíš strhnou, bude to bolet, a pak ztvrdne kůže a už to bude dobré - to mě od toho učení trošilinku odrazuje :oD

dobrajaneckova

Tak nám potom zahraješ?

piki82

nejstarší se teď začala učit na harfu, tak jsme koupili domů na cvičení :o))) tohle je malá - háčková, proti pedálové, co mají v orchestrech vypadá jako miminko :oD už se těším, až se na ní taky naučím ;o)

dobrajaneckova

Peti jsem ohromená! Je to harfa nebo nějaký jiný nástroj? A jak vás to napadlo?

piki82

thank you Jillian and Catmo, i can't play it at all, but my daughter just started lessons, so i hope she will teach me :o)))

catmo

Not only beautiful, but will be adding a wonderful new dimension! Enjoy!

JillianB

A beautiful instrument TFS

Why this advertisement?
 • Are you looking for something particular?

  Did you know you can select specific themes of jigsaw puzzles on Jigidi? We have 10 main categories with countless subcategories. Dig in to find your favourites ☺