Solve, create, share and talk about jigsaw puzzles

Nový člen rodiny :oD

Bookmarked Bookmark Solve this jigsaw puzzle later
ShareShare with your friends
ReportReport as inappropriate
15 pieces
68 solves
Solve puzzle

Thanks for sharing. Here is your html-code:

Why are you reporting this puzzle?

Why this advertisement?

Leaderboard

  1. Ribs0:14
  2. Dilubreuer0:19
  3. Helis0:21
  4. halsbacher0:21
  5. SherryMo0:22
  6. chuckles19530:23
  7. JillianB0:23
  8. JennyG660:23
  9. piki820:25
  10. Scorebook0:26

Comments

Please sign in to comment. Don't have a profile? Join now! Joining is absolutely free and no personal information is required.

piki82

thank you, actually there's a well known harp producer in Oregon - Thormahlen harps.. its always good to make music for enjoyment, I've never heard of Q-Chord before, I must check it out on youtube :oD greetings and blessings from Czech Republic

PuzzleG

Beautiful instrument! I also have always dreamed of playing the harp. I played guitar years ago, but arthritis made it impossible to play. I found an amazing instrument called a "Q-Chord", at a music store here in town. It is basically an electronic auto harp, but with different automatic instrument sounds & rhythms. I don't play in church anymore, but still play sometimes just for peaceful enjoyment. Blessings to you & your family, from Gina in Oregon USA.

Nádherný nástroj! Také jsem vždy snil o hraní harfy. Hrál jsem na kytaru před lety, ale artritida znemožnila hrát. Našel jsem úžasný nástroj zvaný „Q-Chord“ v obchodě s hudbou tady ve městě. Jde v podstatě o elektronickou harfu, ale s různými automatickými zvuky a rytmy nástrojů. Už nehraji v kostele, ale někdy hraju jen pro mírové potěšení. Požehnání vám a vaší rodině, od Giny v Oregonu v USA.

piki82

it's never too late to learn the harp ;o) i started last spring when my daughter signed for harp lessons and it's really not too difficult (at least this little lever one, pedal harp looks harder), and it's sooo relaxing :o))) this one was quite cheap, the wood is bad quality, so it's probably going to fall apart soon, but it has nice sound and it's nice to look at

niccolino59

A beautiful instrument which I have always wanted to learn to play. I have run my fingers up & down a large orchestral one many years ago - I didn't even know the big ones had pedals! There is one like this one in the picture in a conservatory (all glass) not far from me but it has been left to roast in the sun over the years & the wood is very very dry, poor thing! I feel I want to go in & feed it with bees wax polish!

piki82

no právě :o) těch pár mozolů člověk vydrží, když je za odměnu takový hezký zvuk :o)))

dobrajaneckova

No moc příjemná představa to zrovna není, ale co by člověk pro umění neudělal, že?

piki82

umím vybrnkat holka modrooká :oD ale musí se u toho tak divně držet ruce, vůbec mi to nejde... dcérenka už u toho vypadá docela půvabně, tak uvidíme, jestli jí vydrží nadšení :o) zatím má od paní učitelky 'slíbeno' že se jí časem udělají puchýře, které se nejspíš strhnou, bude to bolet, a pak ztvrdne kůže a už to bude dobré - to mě od toho učení trošilinku odrazuje :oD

dobrajaneckova

Tak nám potom zahraješ?

piki82

nejstarší se teď začala učit na harfu, tak jsme koupili domů na cvičení :o))) tohle je malá - háčková, proti pedálové, co mají v orchestrech vypadá jako miminko :oD už se těším, až se na ní taky naučím ;o)

dobrajaneckova

Peti jsem ohromená! Je to harfa nebo nějaký jiný nástroj? A jak vás to napadlo?

piki82

thank you Jillian and Catmo, i can't play it at all, but my daughter just started lessons, so i hope she will teach me :o)))

catmo

Not only beautiful, but will be adding a wonderful new dimension! Enjoy!

JillianB

A beautiful instrument TFS

Why this advertisement?