Solve, create, share and talk about jigsaw puzzles

home made maple syrup cooker

12pieces
23comments
87solves
Solve puzzle

Comments

Add new comment
PLG1958

Thank you Celeste!

CelesteH

MMM some fresh warm maple syrup on some french toast.. sounds just so yummmie

PLG1958

Thank you Gene!

gnt1041

good pic Patti

PLG1958

Thank you Pat, and thanks for the cool e-card!

Thank you Snooker. I agree!

Thank you Oddio! Gotta have real butter and real maple syrup! Poor guy -- he didn't know any better!

oddio

A fine set of pictures, Patti.
I remember the scorn when this non-native had margerine and imitation maple-flavored syrup among his groceries at a store in Eau Claire. :>) I was new to the area.

snooker

Nothing better than maple syrup.

pkin38

This is so cool ... love it ... thanks for posting.. and here is you ecard Happy St Patties Day..

http://www.bluemountain.com/view_facebook.pd?p=3288343&m=6827&i=288250709&source=bmafb&utm_medium=referral&utm_source=facebook&utm_campaign=pickup&ref=nf

PLG1958

Thank you Rosie! I buy it too -- it's worth the extra money to have the real thing! This is my friends' first crack at it, so I haven't tasted theirs.

Thank you Maria!

Thank you Ank! Oh! I think you would love it!

puzzeljac

A nice photo, and the other side too I'm glad with all the info dow here because I was wondering. I even don't know maply syrup. Thanks.

eaglefeather

Interesting, nice photo and puzzle.

roerick3

I'll bring a Belgian waffle maker and my recipe. Nummy!!!!! Never had home grown syrup. Always buy it in the grocery store and the big bottle is around $20.00. But you don't need tons of syrup--a little goes a long way. Thanks for a fun puzzle. Rosie

PLG1958

Thank you TS !! (we crossed)

PLG1958

Robryan-- It's about the same price here. I always buy the quart bottle for about $18.

Aggie-- Yay! I wonder how the taste compares. I've noticed a difference between a couple places around here and they're only about 75 miles apart.

Painteronduty -- LOL!

Sally -- I'm not an expert, but the ones around here do not add anything. They just cook and filter the sap. Not sure how long it takes -- sorry. But I know it takes nearly 40 gallons of sap to make 1 gallon of syrup! (I've never heard of anyone eating it right from the tree...?) I'll keep the light on for you!

texasstar7

Painter, don't tell Warbler, he'll be there in a flash! Patti, this is very interesting. Thanks for the posts and the info.

SMor2Ditto

Gotta ask... Is the sap just cooked, or are their additives? How long does the process take? I would google it, but it's much more fun to get the info first hand from someone who's been there... :) :) Is it edible right out of the tree? Inquiring minds want to know.... Maple syrup lovers are on their way, soon be flying in from all over the world... Me too... Got the old Ford gassed up and ready to go.... Be right over... Thanks, Patti... :) :)

painteronduty

Sure its not a still?

lol just kidding

aggie

They are tapping all the trees here - the pancake houses are all open now - yummy breakfasts being served. Pure Canadian Maple Syrup.

robryan

Oh YUM Patti!!! We get Canadian Maple Syrup here in the supermarkets & they charge about $7.00 for a small bottle!! Pancakes or waffles sounds great!!

PLG1958

Yes, they are making it right now. The sap is running because it's cold at night and warmish during the day. This was made by my friend's husband. He just does a little for fun. Waffles? Sure! C'mon up!
Thanks Morris, Sandy and Laura!

laurajane

Waffles? Are we having waffles? I am coming over.

chickiemama

Oh man! Now I want waffles.

morris186

Are they making it already, Patti?

Leaderboard

mamere0:09
laurajane0:09
chookies0:11
bloorox0:11
like921150:11
lyndee0:13
CelesteH0:14
Chris5550:14
snooker0:15
loveydear0:15